петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 58

НБА: Фантастичниот Ирвинг броеше до 55 за 8-ма едноподруго победа за Кавси

irwing

Поврзани вести

Синоќешните натпревари во НБА лигата беа обележани со спектакуларната партија на плејот на Кливленд Кавалирс, Кајри Ирвинг кој постигна 55 поени во победата против Портланд Трејлблејзерс.

“Кавси” славеа со 99:94, а повеќе од половината поени беа дело на феноменалниот Ирвинг, кој во отсуство на првата ѕвезда во тимот, Леброн Џејмс, речиси сам го победи моќниот тим на Портланд.

Ирвинг подобри и два рекорди – својот личен за најмногу постигнати поени на еден натпревар (претходниот негов рекорд беше 44 поени против Шарлот) и најмногу поени што еден играч ги постигнал сезонава.

Во поразениот тим одлична партија пружи Ламаркус Олдриџ кој забележа 38 поени и 11 скокови.

НБА Резултати:

Атланта – Бруклин 113:102
Њу Орлеанс – Денвер 85:93
Минесота – Бостон 110:98
Хјустон – Далас 99:94
Њујорк – Оклахома 100:92
Кливленд – Портланд 99:94
Филаделфија – Детроит 89:69
Сан Антонио – Шарлот 95:86
Јута – ЛА Клиперс 89:94
Феникс – Вашингтон 106:98

Најчитани вести