недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

НБА: Голден Стејт го освои Западот – на ред е Лигата

golden stejt

Поврзани вести

По пауза од 40 години Голден стејт се пласираше во големото финале во НБА лигата во кое ќе се сретнат со Кливленд.

Во пееттиот меч од финалето на Западната конференција, Вориорси славеа со 104:90 на домашен терен против Хјустон за конечна победа од 4:1 во серијата.

Сосема заслужено Голден стејт ќе биде дел од големото НБА финале апсолутно доминирајќи сезоната. И на синоќешниот натпревар тимот беше предводен од Стеф Кари кој постигна 26 поени, а го следеа Барнс со 24 поени и Клеј Томпсон со 20 постигнати поени.

За разлика од претходната средба, овој пат кај Хјустон потфрли Џејмс Харден кој имаше неверојатни 13 загубени топки, што е рекорд на плеј-оф дуелите. Постигна само 14 поени, додека најдобар во поразениот тим беше Двајт Хауард со 18 поени и 16 скока.

Најчитани вести