вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 60

НБА: Голден Стејт продолжува со одличните игри на почетокот од новата сезона

Шампионот Голден Стејт оствари тесна победа против еден од главните ривали во Западната конференција Лос Анџелес Клиперс за да го задржи максималниот ефект по пет натпревари во новата сезона.

Голден Стејт продолжува со одличните игри на стартот од новата сезона

Голден Стејт продолжува со одличните игри на стартот од новата сезона

Поврзани вести

Без пораз на стартот на сезоната е и Торонто на Истокот, а по стартниот пораз кај Чикаго, екипата на Кливленд врза четири триумфа по ред.

Голден Стејт го имаше најголемиот испит на стартот од сезоната и успеа да се справи со предизвикот. Во последната четвртина имаше дефицит од 10 поени, но благодарение на Харисон Барнс, но и на Стеф Кари успеа да направи пресврт и да му го нанесе првиот пораз на тимот од Лос Анџелес со 112:108.

Првата петорка на шампионот беше со двоцифрен ефект, а најмногу постигна Стеф Кари 31 поен, Барнс постигна 17, додека Клеј Томсон реализираше 16 поени. Кај Клиперси, Крис Пол имаше 24 поени, Блејк Грифин постигна еден помалку, а Деандре Џордан заврши со дабл-дабл ефект од 11 поени и 13 скока.

Резултати НБА:

Индијана – Бостон 100:98
Вашингтон 102:99
Атланта – Бруклин 101:87
Кливленд – Њујорк 96:86
Хјустон – Орландо 119:114
Милвоки – Филаделфија 91:87
Оклахома сити – Торонто 98:103
Феникс – Сакраменто 118:97
Јута – Портланд 92:108

Најчитани вести