сабота, 22 јули 2017  |  Вести денес: 0

НБА: Голден Стејт со неверојатно достигнување

Голден Стејт влезе во историјата на НБА лигата како првиот тим кој сезоната ја започнал со 16 победи во низа без пораз!

nba

Поврзани вести

Актуелниот шампион до ваквото неверојатно достигнување стигна со доминантната победа над Лос Анџелес Лејкерс од 111:77.

“Воините” уште по првата четвртина се стекнаа со високи 19 поени предност, а дилемите ги решија во третиот период кој им припадна со 35:17 и така го соборија рекордот кој го делеа Вашингот Капитолс од 1948 и Хјустон Рокетс од 1993 гoдина.

Голден Стејт беше предводен од кој друг ако не Стеф Кари, кој постигна 24 поени, забележа 9 асистенции и 4 скока за 30 минути игра, а по него следеа Дрејмонд Грин со 18 поени и Леандро Барбоса со 13.

Кај Лејкерси предничеа Џулијус Рендл и Лери Ненс со по само 10 поени.

НБА Резултати:

Вашингтон – Индијана 106:123
Атланта – Бостон 121:97
Мемфис – Далас 110:96
Денвер – ЛА Клиперс 94:111
Портланд – Чикаго 88:94
Голден Стејт – ЛА Лејкерс 111:77

Најчитани вести