сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

НБА: Харден и Хјустон со прва победа сезонава, Леброн руши нови рекорди

Први победи на Хјустон и на Милвоки во НБА лигата сезонава, Леброн Џејмс со новиот рекорд и разбивањето на Мемфис од страна на Голден стејт ги одбележаа синоќешните натпревари во најквалитетното кошаркарско клупско натпреварување на планетава, НБА лигата.

Леброн стана најмладиот кошаркар во историјата на НБА кој стигнал до границата од 25000 поени

Леброн стана најмладиот кошаркар во историјата на НБА кој стигнал до границата од 25000 поени

Поврзани вести

Први победи на Хјустон и на Милвоки во НБА лигата сезонава, Леброн Џејмс со новиот рекорд и разбивањето на Мемфис од страна на Голден Стејт ги одбележаа синоќешните натпревари во најквалитетното кошаркарско клупско натпреварување на планетава, НБА лигата.

Џејмс Харден конечно се разбуди и со 37 поени го водеше Хјустон до победа над Оклахома од 110:105, а Голден Стејт Вориорс тотално го декласираа Мемфис победувајќи со 119:69.

Леброн Џејмс, пак, стана најмладиот кошаркар во историјата на НБА со постигнати 25.000 поени.

Тој стигнувајќи до оваа бројка на 30 години и 307 дена го надмина Коби Брајант кој претходно беше најмлад до оваа бројка со 31 година и 351 ден. Џејмс постигна 22 поени на дуелот на кој Кливленд славеше на гостувањето против Филаделфија со 100:107.

НБА резултати:

Филаделфија – Кливленд 100:107
Њујорк – Сан Антонио 84:94
Бруклин – Милвоки 96:103
Хјустон – Оклахома 110:105
Минесота – Портланд 101:106
ЛА Клиперс – Феникс 102:96
Голден Стејт – Мемфис 119:69

Најчитани вести