недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

НБА: Харден и Вестбрук ги предводеа своите тимови до нови победи

westbrook

Поврзани вести

По осум победи во низа, екипата на Кливленд конечно загуби.

“Кавси” настапија без својата прва ѕвезда, Леброн Џејмс а тоа веднаш се рефлектираше на играта на тимот, кој без негова помош беше немоќен во дуелот против Оклахома и загуби со 103:94.

Најзаслужен за победата на домашните беше Расел Вестбрук со 26 поени, 8 асистенции и 7 скока, додека Кевин Дурент постигна 19 поени на кои надополни и 6 скока и 5 асистенции.

Во гостинскиот табор најпрецизен беше Кајри Ирвинг со 20 поени, додека Кевин Лав и Тристан Томпсон забележаа дабл-дабл учинок со 18 поени и 16 скокови, односно 14 поени и 13 скокови.

Џејмс Харден постигна 10 поени за Хјустон во продолжението против Сакраменто и беше најзаслужен за триумфот од 113:109.

Во отсуство на Двајт Хаурд, токму Џејмс Харден го превзема најголемиот товар во тимот, но очигледно тоа не му пречи, па така на гостувањето во Сакраменто одигра уште една симултанка и реазлизираше вкупно 44 поени на кои додаде 8 асистенции и беше најдобар поединец на мечот во Калифорнија.

Најчитани вести