среда, 26 јули 2017  |  Вести денес: 43

НБА: Кливленд по вторпат убедлив против Бостон (ВИДЕО)

Кливленд од почетокот го контролираше мечот, а на крајот од првата четвртина водеа со 14 поени, за таа предност да ја зголемат на дури 41 поен на полувремето и на 46 кошеви по трите четвртини

boston klivlend

Поврзани вести

Бранителот на титулата во НБА лигата, Кливленд Кавалирс, во вториот натпревар игран ноќта кон саботата во финалната серија до четири победи во Источната конференција поведоа со 2-0 совладувајќи го Бостон Селтикс на нивен терен со 130:86.

Прв играч на мечот беше Леброн Џејмс со 30 постигнати кошеви, Кевин Лав додаде 21 поен со 12 скокови, а Кајри Ирвинг 23 поени.

Кливленд од почетокот го контролираше мечот, а на крајот од првата четвртина водеа со 14 поени, за таа предност да ја зголемат на дури 41 поен на полувремето и на 46 кошеви по трите четвртини.

Бостон второто полувреме го играа без Ајзеа Томас кој го повреди десниот колк, а најдобриот стрелец во редовите на Селтикс беше Џејлен Браун со 19 кошеви.

Следниот натпревар се игра во недела во Кливленд.

 

Најчитани вести