недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 18

НБА: Леброн конечно наликува на себе, Кливленд бележи победи

lebron

Поврзани вести

Синоќа во НБА лигата имаше богата натпреварувачка програма во која беа одиграни 13 натпревари.

Втор натпревар по ред Леброн Џејмс постигна 29 поени, и повторно неговиот тим славеше убедливо. Овојпат беше поразен тимот на Вашингтон со 113:87, а покрај Леброн, на кого му фалеа само 2 асистенции за да оствари трипл-дабл, одлична партија пружија и Кевин Лав со 21, односно Кајри Ирвинг со 18 поени.

Атланта на нашиот Перо Антиќ загуби на домашен терен од одличниот тим на Торонто со 115:126, а најмногу се истакна гостинскиот кошаркар ДеМаркус ДеРозан со 27 поени. Антиќ одигра 17 минути за кои успеа да постигне 5 поени, 3 скока и 1 асистенција.

НБА резултати:

Шарлот – Портланд 97-105
Кливленд – Вашингтон 113-87
Орландо – Голден стејт 96-111
Филаделфија – Бруклин 91-99
Атланта – Торонто 115-126
Далас – Њујорк 109-102 (пр.)
Детроит – ЛА Клиперс 98-104
Хјустон – Сакраменто 102-89
Минесота – Милвоки 86-103
Оклахома – Јута 97-82
Сан Антонио – Индијана 106-100
Феникс – Денвер 120-112
ЛА Лејкерс – Мемфис 93-99

Најчитани вести