Спорт

НБА: Мур му донесе победа на Чикаго

НБА: Мур му донесе победа на Чикаго

Изминатава ноќ НБА програмата беше заокружена на два меча, на кои победи забележаа домашните тимови.

Во еден исклучиво неизвесен натпревар Чикаго ја совлада Оклахома со 108:105, а херој за “биковите” беше Е’Тван Мур кој постигна тројка на 2,1 секунди пред крајот на мечот и донесе победа за својот тим.

Најефикасен кај домаќините беше Никола Миротиќ со 26 поени и 8 скока, додека По Гасол и Мајк Данливи постигнаа по 21 поен. Мур забележа 19 поени, што е негов личен рекорд во кариерата.

Кај гостите Вестбрук брилјираше со 43 поени, 8 скока и 7 асистенции, додека одличен беше и Серж Ибака со 25 поени и 9 скока.

На другиот натпревар кој се одигра во Портланд, домашниот тим славеше убедлива победа против Далас, победувајќи со 94:75.