недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

НБА: Ниту 44 поени на “Кралот” не беа доволни за победа на Кливленд

nba

Поврзани вести

Кошаркарите на Голден Стејт по дополнителните пет минути продолжение стигнаа до првата победа во НБА финалето, откако ноќеска на домашен терен го победија Кливленд со 108:100.

Во регуларниот дел беше 98:98. Во продолжението Голден Стејт имаше серија од 10:0 што се покажа решавачко за дуелот.

Најефикасен на дуелот беше Леброн Џејмс (Кливленд) со 44 поени, додека Стефан Кари (Голден Стејт) постигна 26. Во изедначениот натпревар решавачки беа поените на играчите од клупата (34:9 за Голден Стејт).

Следниот натпревар се игра на 7-ми јуни.

Најчитани вести