четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 24

НБА: Ноќ на лични постигнувања

harden cousins

Поврзани вести

Синоќа во НБА лигата имаше богата програма, кој беше одбележана со повеќе индивидуални постигнувања.

На дуелот помеѓу Хјустон и Сакраменто, на кој домашните победија со 115:111, Џејмс Харден постигна 51 поен, додека центарот на гостите, ДеМаркус Казинс за малку ќе забележеше квадрипл-дабл. Тој постигна 24 поени, 21 скок, 10 асистенции и 6 блокади, односно остана покус за 4 блокади. Сепак и со овие статистички податоци зад своето име тој не успеа да го спречи поразот од Хјустон.

На дуелот помеѓу Бостон и Индијана, каде “селтикси” славеа со 100:87, Еван Тарнер забележа трипл-дабл, постигнувајќи 13 поени, 12 асистенции и 11 скока. Најефикасен на мечот беше бекот на гостите Џорџ Хил, кој постигна 21 поен.

Сепак, најинтересно се чини дека беше на натпреварот помеѓу Оклахома и Далас, каде беа постигнати вкупно 266 поени, односно резултатот гласеше 131:135 во корист на гостите.

Иако Расел Вестбрук успеа да го запише и 10-от трипл-дабл сезонава, тој не успеа да го спречи поразот од “маверикс”, па неговиот тим и понатаму грчевито ќе се бори за пласман во плеј-офот. Одлични партии за домашните пружија и Ентони Мороу со 32, односно Енес Кантер со 30 поени.

НБА Резултати:

Шарлот – Детроит 102:78
Орландо – Сан Антонио 91:103
Вашингтон – Филаделфија 106:93
Бостон – Индијана 100:87
Њујорк – Бруклин 98:100
Хјустон – Сакраменто 115:111
Милвоки – Чикаго 95:91
Минесота – Торонто 99:113
Оклахома – Далас 131:135
Јута – Денвер 98:84
Портланд – ЛА Клиперс 122:126
ЛА Лејкерс – Њу орлеанс 92:113

Најчитани вести