недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

НБА: Вашингтон заборави како се победува, Леброн со нов рекорд

lebron

Поврзани вести

По паузата поради Олстар викендот, кошаркарите на Вашингтон никако да забележат победа. Тие утринава беа поразени на домашен терен од Голден Стејт со 107:114, што е нивни четврти последователен пораз.

Стеф Кари беше предводник кај гостите со 32 поени, на кои додаде и 8 асистенции. Солидни партии пружија и Клеј Томпсон со 17 и Морис Спејтс со 16 поени.

Кај домашните најмногу се истакна ветеранот Пол Пирс со 25 постигнати поени.

Кливленд на гостински терен го совлада Детроит со 102:91, забележувајќи го 17-тиот триумф на последните 19 натпревари.

Кевин Лав беше најефикасен во победничкиот тим со 24 поени, а Леброн Џејмс беше на чекор до трипл-дабл откако натпреварот го заврши со 19 поени, 7 скокови и 11 асистенции. “Кралот Џејмс” на овој меч сруши уште еден рекорд и тоа по бројот на асистенции. Леброн сега има 6142 асистенции во кариерата и изби на првото место на листата на асистенти во конкуренција на крилни играчи престигнувајќи го легендарниот Скоти Пипен.

Резултати НБА:

Вашингтон – Голден Стејт 107:114
Детроит – Кливленд 93:102
Оклахома Сити – Индијана 105:92
Далас – Торонто 99:92.

Најчитани вести