петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

НБА: Вестбрук ја “разнесе” Филаделфија

russell-westbrook-nba

Поврзани вести

Изминатава ноќ во НБА лигата беа одиграни 13 натпревари, а вечерта ја одбележа Расел Вестбрук, херој во победата на Оклахома над Филаделфија.

Во трилер натпревар Оклахома славеше со 123:118, по едно одиграно продолжение. Вестбрук го предводеше својот тим со фантастичен трипл-дабл од 49 поени, 16 скока и 10 асистенции.

Ова е 4-ти натпревар едноподруго (вкупно 6-ти сезонава) на кој бекот на Оклахома забележа трипл-дабл, што е подвиг кој за последен пат го оствари Мајкл Џордан.

НБА Резултати:

Индијана – Њујорк 105:82
Орландо – Феникс 100:105
Бостон – Јута 85:84
Бруклин – Шарлот 91:115
Торонто – Кливленд 112:120
Хјустон – Мемфис 100:102
Минесота – Денвер 85:100
Њу Орлеанс – Детроит 88:85
Оклахома – Филаделфија 123:118
Мајами – ЛА Лејкерс 100:94
Сан Антонио – Сакраменто 112:85
Голден стејт – Милвоки 102:93
ЛА Клиперс – Портланд 93:98

Најчитани вести