среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

НБА: Во отсуство на Роуз и Кармело, Батлер ги собра аплаузите во Јунајтед Центар

tim-hardaway-jr-jimmy-butler-nba-new-york-knicks-chicago-bulls-850x560

Поврзани вести

Синоќа во НБА лигата беа одиграни четири натпревари на кои по две победи забележаа домашните и гостинските екипи.

Во отсуство на Дерек Роуз, Џими Батлер, кој пред натпреварот ја доби наградата за најдобар играч во Источната конференција за месец ноември, со своите рекордни во кариерата 35 поени го предводеше Чикаго до триумф над Њујорк со 103:97. Покрај 35-те поени, Батлер одличната вечер ја заокружи и со 7 асистенции, 5 скока и 4 украдени топки. Добри партии пружија и Гасол со 20, односно Брукс со 18 поени, додека кај гостите, кои исто така настапија без првата ѕвезда Кармело Ентони, најмногу се истакна Тим Хардавеј Јуниор со 23 поени.

НБА Резултати:
Голден стејт – Оклахома 114-109
Сакраменто – Милвоки 107-108
Хјустон – Њу Орлеанс 90-99
Чикаго – Њујорк 103-97

Најчитани вести