недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

НБА: “Воините” си заминаа со +25 од Сакраменто, Портланд се намачи со Јута

nba2

Поврзани вести

Голден Стејт стана нерешлива енигма за Сакраменто сезонава, откако синоќа го совлада и по четврти пат.

“Воините” славеа со 96:121, победа во која најмногу се истакна Стеф Кари со 23 поени и 9 асистенции, а одлични беа и Андре Игудала и Морис Спејтс со по 17 поени. Кај “кралевите” стандардно најдобри беа Демаркус Казинс со 26 поени и 11 скока и Руди Геј со 20 поени.

Јута му пружи силен отпор на Портланд, но не беше така неизвесно како што кажува резултатот. Џезерите во финишот се приближија со тројките на Хејвард и Инглс, но Лилард и Олдриџ го одбија налетот. Најефикасен кај Портланд беше Лилард со 25 поени, 4 скока и шест асистенции, а Олдриџ запиша 22 поени дополнети и со 11 скока. Кај Јута се истакна Гордон Хејвард со 27 поени и по пет скока и асистенции.

НБА Резултати:

Портланд – Јута 103:102
Сакраменто – Голден стејт 96:121
Детроит – Мајами 108:91
Њујорк – Бостон 97:108
Филаделфија – Денвер 105:98

Најчитани вести