петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

НБРМ ја проширува листата на валути за кои што ќе се објавува курсот на денарот

nbrm

Поврзани вести

Народната банка на Македонија го проширува опфатот на валути за кои што ќе се објавува курсот на денарот со додавање на нови валути чии крсеви се објавени на веб страницата на Европската централна банка, беше истакнато на третата седница на Советот на НБРМ.

Оваа одлука е донесена поради стратешката цел на нашата земја за приклучување кон Европската унија.

На денешната седница беше ревидирана и подзаконската регулатива во однос на поставеноста на пазарот на странски платежни средства, поточно во рамки на Одлуката за начинот и условите за купување и продавање странски платежни средства се дефинираат основните карактеристики на купопродажбата на странски платежни средства и подетално се регулираат аспектите на меѓубанкарскиот девизен пазар и интервенциите на Народната банка на девизниот пазар. Воедно, со цел да се опфатат банките коишто го сочинуваат јадрото на девизниот пазар, поставени се условите за избор на банка-поддржувач. Исто така, за разлика од тековната регулатива која предвидуваше тргувањето на девизниот пазар да се врши само со десет валути, со новата одлука се овозможува склучување трансакции со странски платежни средства коишто гласат во валути од Курсната листа на Народната банка, којашто е проширена со додавање на сите валути објавени од страна на Европската централна банка.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести