понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

НБРМ: Над 250 милиони евра странски инвестиции во 2013-та

evra mnogu

Поврзани вести

Вкупно 251,5 милиони евра странски инвестиции се реализирани во земјава во текот на изминатата година, објави Народната банка на Македонија.

Од тој вкупен износ 147,7 милиони евра се акционерски капитал. Во последниот месец од минатата година, како што стои во извештајот на НБРМ, во земјава се слеани 28,8 милиони евра странски инвестиции.

Според истиот извештај може да се забележи дека во 2012-та година се инвестирани 72 милиони евра странски капитал, додека во 2011-та година тие биле на ниво од над 336 милиони евра.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести