понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 8

„Не може да се споредува Крим со Косово“

kosovo-karta

Поврзани вести

Не може да се прави споредба меѓу Косово и Крим. Ова е заклучокот од средбата на албанскиот премиер Еди Рама и неговиот романски колега, Виктор Понта, пренесуваат лоалните медиуми. На прес конференција во Тирана двајцата биле прашани дали се согласуваат со изјавата на рускиот претседател Владимир Путин, којја спореди ситуацијата во Крим со онаа на Косово.

„Не, не се согласувам. Мислам дека постојат фундаментални разлики и мислам дека е исклучително важно сите земји во Европската унија да имаат јасна позиција во однос на тоа што несомнено претставува криза во европски план“, изјавил романскиот премиер.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести