понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Не очекува нестабилно време со пообилни врнежи

dozd-06-550x320

Поврзани вести

Во текот на претстојната ноќ нашето подрачје ќе потпадне под влијание на влажна и нестабилна воздушна маса од Медитеранот, што уште во ноќните часови ќе услови врнежи од дожд, проследени со грмежи, особено во западните делови.

Утре ќе биде облачно, свежо и врнежливо. На места ќе има пообилни врнежи од дожд, проследени со грмежи и се очекува локално да наврнат и над 30л/м2. Дневната температура ќе се движи од 20 до 27 степени.

Потоа во наредните денови ќе преовладува сончево време со умерена облачност, но во попладневните часови ќе има изолирана појава на пороен дожд и грмежи. Дневната температура ќе биде во пораст и кон крајот на неделата ќе се движи од 29 до 35 степени.

Во случај на појава на електрични празнења се препорачува поголема внимателност, да не се престојува на отворен простор и под осамени дрвја.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести