среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Не се знае кога Ајфон 6 ќе дојде во Македонија

Apple-iPhone-6-and-iPhone-6-Plus-official-picture-4

Последни вести

Сеуште немаме точна информација кога Ајфон 6 ќе почне да се продава во нашите салони, велат за НетПрес, од Македонски телеком.

„Не можеме да прогнозираме кога Ајфон 6 ќе пристигне во Македонија. Компанијата „Епл“ своите производи ги продава во неколку бранови. Во првиот се Германија, Франција и Велика Британија. Македонија е во вториот и третиот бран. Затоа не можеме со сигурност да кажеме дека за месец или месец ипол Ајфон 6 ќе го има во салоните на Македонски телеком“, велат од компанијата.

Новиот паметен телефонот, кој вчеравечер и беше презентиран на светската јавност во Европа ќе започне да се продава на 19-ти септември во Франција, Германија и Велика Британија. Цената за двегодишен договор започнува од 299 долари.

Apple-iPhone-6-and-iPhone-6-Plus-official-picture-18

Од 199 до 499 долари чини новиот Ајфон 6 и 6 Плус кој вчеравечер беа презентирани пред јавноста. Компанијата „Епл“ на новиот Ајфон работеше цели четири години.

Најевтината верзија на Ајфон 6 нов паметен телефон е 199 долари и има капацитет од 16 GB, а додека пак најскапата е 399 долари со 128 GB.

Ајфон 6 Плус е од повисока класа, за разлика од шестката, паметниот телефон со капацитет од 16 GB се продава за 299 долари, од 64 GB за 399 долари, а додека пак тој од 128 GB за 499 долари.

iphone

Телефонот е направен во три бои сребрена, златна и вселенско сива.

Ајфон 6 е со должина од 5,44 инчи или 138,1 мм, широк 2,64 инчи или 67 мм, а тежок само 129 грама.

iphone6-specs-size-2014

Ајфон 6 Плус, пак, е поголем од основниот модел, неговата должина е 6,33 инчи или 158,1 мм, широк 3,06 инчи или 77,8 мм, а тежок 172 грама.

iphone6-plus-specs-size-2014

IPS-LCD екранот на Apple се рекламира како еден од главните адути на iPhone 6 Plus. Екранот поседува резолуција од 1920 x 1080 пиксели, што е двојно повеќе од резолуцијата на iPhone 5s. Сепак, споредено со конкуренти како LG G3 и Galaxy Note 4, навистина очекувавме повеќе…

Екранот е изработен од ултра-тенок панел и осветлување, а вградени се специјални филтри за подобра видливост на надворешна светлина, подобрени бои и агли на гледање.

Заедно со iPhone 6 Plus доаѓа и новиот iOS 8, кој е оптимизиран за да го искористи дополнителниот простор на екранот на најдобар начин. Оперативниот систем ви дозволува да го користите во landscape мод во скоро сите апликации, а постојат и дополнителни опции кои ќе ви помогнат да работите на 5,5 инчен телефон со само една рака.

Апликациите не би требало да имаат проблем со зголемената резолуција, бидејќи самиот оперативен систем ги прилагодува на новата големина и FullHD резолуцијата.

Камерата е со 8МР сензор, кој е целосно нов, компанијата. Таа има двоен блиц, побрз автофокус и подобрено намалување на бучавата во сликите. Панорамските слики ќе можат да стигнат до 43 МР. Помалиот телефон има дигитална стабилизација на сликата, но „iPhone 6 Plus“ ќе користи механички систем. Видео клиповите ќе се со „Full HD“ резолуција со опција за 30 или 60 кадри во секунда. Ќе има и режим за бавно движење со 240 кадри во секунда и систем за стабилизација на видео снимката.

Се разбира, ставен е акцент и над „селфи“ фотографиите. Предната камера ќе има неколку различни начини на вршење на „селфи“ и подобрување на нивниот квалитет. Камерата пропушта 81% повеќе светлина и користи нов сензор, но мегапикселите не се зголемуваат.

Новиот Епл воч ги следи здравствените индикатори

На вчерашната презентација на новите два модели на Ајфон 6, беше презентиран и Apple Watch. Главен фокус на часовникот е биде спортот, а тој ги следи здравствените индикатори и достигнувања за време на вежбањето.

123e3344r

Часовникот ќе издржува цел ден без проблем и ќе може да се искористи. Тој има интеграција со „iPhone Siri“ и другите апликации на компанијата. Екранот е осетлив на допир и е со сафирно стакло, без копчиња на предниот панел, туку има на страните на екранот. Слично како конкурентските уреди, „Apple Watch“ ќе е отпорен на вода. Нема „GPS“, а има функција за безжично полнење.

2245

Apple Watch ќе се нуди и со бројни отстранливи ремени, вклучувајќи метални, пластични, силиконски и кожени. Часовникот ќе има три верзии – „Apple Watch“, „Apple Watch Sport“ и „Apple Watch Edition“. Првите два ќе се разликуваат по големината на екранот. „Watch Edition“ пак ќе е направен од 18-каратно злато.

125

Продажбата на часовникот ќе започне на почетокот на следната година, а најниска цена ќе биде 350 долари. Златната верзија за сега останува со ненајавена цена.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести