вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 43

„Не треба да дозволиме создавање на Република Српска во Косово“

kosovo-karta

Поврзани вести

Не треба да се дозволи создавање на Република Српска во Косово, изјавил американскиот амбасадор во Приштина Трејси Ан Џејкобсон, пренесе електронското издание на српскиот весник „Политика“.

Џејкобсон ја коментираше победата на граѓанската иницијатива „Српска“ на локалните избори во девет општини во Косово. Според него тоа не претставува опасност за Косово.

„Сепак мислам дека секоја опасност треба да се минимизира преку разговори, но исто така треба да бидеме исклучително внимателни да не ни се создаде ситуација со некоја Република Српска“, изјавил американскиот амбасадор.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести