понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Недела на енергетика на „Македонија 2014“

Energetska efikasnost 26.09 (1)

Последни вести

Денеска на плоштадот Македонија, во рамки на Недела на енергетика МАКЕДОНИЈА 2014, на сите заинтересирани граѓани им беа поделени брошури и флаери со теми поврзани со ефикасното искористување на енергетските ресурси и правилното третирање на отпадот.

В понеделник на 29 септември 2014 година, во 10 часот, во рамки на одбележувањето на Неделата на енергетика, во детската градинка „Срничка-Лале“ во Општина Аеродром, ќе биде организирана работилница на тема: „Рационално користење на енергијата и отпадот како ресурс“.

Во рамки на Неделата на енергетика „Македонија 2014“, во вторник 30-ти септември, во Салата на советот на Град Скопје, во 10 часот, ќе се одржи завршниот настан, односно конференцијата „Придобивки и стекнати искуства преку меѓународна соработка“.

Во средата на 24-ти, во Младинскиот културен центар-Скопје, како дел од настаните на „Неделата на енергетика 2014“, беше организирана Работилница за вмрежување и генерирање проектни идеи по конкретни повици од областа на ефикасно користење ресурси и заштита на животната енергија.

Традиционално, по десетти пат, во Македонија се организира манифестацијата „Недела на енергетика Македонија 2014“, а организатори на настанот се МАЦЕФ-Македонски центар за енергетска ефикасност и Инфо-центарот за енергетска ефикасност на Град Скопје.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести