сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Недела на франкофонски филм

По отворањето на оваа традиционална мартовска филмска манифестација ќе следи проекција на емотивната љубовна драма „За една жена“.

ZA EDNA ZENA Plakat

Поврзани вести

Амбасадорот на Франција, Лоранс Оер и Мими Ѓоргоска-Илиевска, директор на Кинотеката на Македонија, в среда 26 март 2014, во Кинотеката, во 20 часот ќе ја отворат Неделата на франкофонски филм. По отворањето на оваа традиционална мартовска филмска манифестација ќе следи проекција на емотивната љубовна драма „За една жена“. Предвидени се две проекции за филмот на отворање во 20 и во 22 часот.

Филмската критика го карактеризираше делото на Кирис како „враќање кон основите на филмската уметност преку една прекрасна приказна, со внимателно селектирани фотографски кадри и класичен филмски код за вистинско уживање“ (Ле Паризјен); како „режисерско моќно дело во кое се преплетуваат минатото и емоциите“ (Теле 7 Жур); или, пак, како „особено искрена реализација“ (20 Минит) односно „романескна фреска издлабена од тројца извонредни актери“.

Настанот се организира во соработка со Амбасадата на Канада, Амбасадата на Бугарија и Федерацијата Валонија-Брисел, во чест на прославата на Франкофонијата во Македонија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести