понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Неделна гозба во Нетпрес: Пилешко во сос од печурки и вкусен овошен јогурт

1477476_10202362505558863_606930859_n

Поврзани вести

За вашата денешна гозба ви предлагаме кремасто пилешко во сос од печурки и вкусен домашен овошен јогурт.

Потребно:
4 парчиња пилешки стек
1 мала лажица сол
1 мала лажица бибер
3 мали лажици путер
¼ чаша сечкан кромид
3 чешниња лук
150 грама свежи печурки
½ чаша пиво
½ чаша неутралнахопла
1/3 чаша пармезан

Подготовка:

Стопете го путерот во тава, на средно-силна температура. Исецкајте ги пилешкото на поголеми парчиња и посолете со сол и бибер од сите страни. Додадете ги парчињата месо во тавата и гответе додека добро не се испржат. Тргнете го пилешкото од тавата.

Пропржете го кромидот додека не омекне. Додадете го исецканиот лук и печурките на тркалца и гответе додека да омекнат и потемнат. Ставете го пивото, постојан опромешувајќи и внимавајќи да не ви загори смесата. Додадете пола од кашкавалот и промешајте дури да се стопи. Потоа додадете го останатиот дел од кашкавалот и промешајте. Додадете го пилешкото и дозволете да се готви додека сосот не се згусне. Додадете сол и бибер по вкус. Послужете го со компири или ориз.

1555749_10202362505518862_132025316_n

А за десерт подгответе неверојатно вкусен домашен овошен јогурт.

Потребно:
Кисело млеко
Слатко – 2 супени лажици од цреши/вишни
Овошје – по избор ( јагоди, боровинки, малини, капини или др. )
Канела – половина мала лажичка,
Желатин – 1 пакетче

Подготовка:

Накиснете го желатинот во потребната количина вода за да се згусне. Киселото млеко треба добро да се промеша со миксер за да добие течна форма. После тоа се додава слаткото, канелата и растопениот и изладен желатин и повторно треба добро да се промеша.

Во десертни чашки или чинии распоредете го овошјето, откако добро ќе го измиете, а може да биде свежо или замрзнато.

Исипете го млечниот крем во чашките и ставете ги во фрижидер неколку часа пред да биде сервиран десертот. Идеален освежителен летен десерт. Ние ве советуваме да употребите свежо овошје.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести