Македонија

Неделна временска прогноза: Сончеви денови со услови за дожд

Неделна временска прогноза: Сончеви денови со услови за дожд

Во текот на денот ќе биде умерено облачно со сончеви периоди и ветровито. Ќе дува доумерен северозападен и североисточен ветер. Утринските температури од 4 до 13 степени, додека пак максималните дневни температури ќе достигнат до 12 односно до 22 степени.

Во Скопје во понеделник ќе биде умерено облачно со повремени сончеви периоди и ветровито. Ќе дува доумерен северозападен ветер. Утринската температура од 9 степени, а максималната дневна до 19 степени.

Во наредните денови стабилизација на временските услови и пред нас е период на претежно сончево и надпросечно топло време. Во вторник сончево и топло со пораст на максималните температури кои ќе достигнат до 17 односно до 27 степени.

Во среда претежно сончево попладне зголемување на облачноста и температури од 19 до 28 степени. Во четврток претпладне умерено облачно со сончеви периоди, попладне намалување на облачноста и потопло со дневни температури од 21 до 29 степени. Во петок сончево и топло со максимални температури кои ќе се движат во интервал од 20 до 28 степени.