понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 8

Неделно мени на Нетпрес: Телешко месо полнето со пршута и шампињони

Spicy beef goulash

Поврзани вести

Потребни состојки:

300г телешко месо
50г пршута
50г шампињони
1 јајце
1 главичка кромид

За панирање:

1 јајце
2 големи лажици пармезан
1 голема лажица брашно
сол
малку мајчина душичка
лебни трошки

Начин на приготвување

Исечете го телешкото месо на резанки и потоа со помош на кујнски чекан добро истолчете ги. Месото малку пресечете го преку жилите, за да не се собира при панирањето.

Во тава пропржете малку кромид, а потоа додајте ги исечканите шампињони. По 7–8 минути, откако шампињоните ќе го намалат својот волумен, додајте ја претходно исечканата пршута и гответе уште малку. Потоа, додајте јајце и добро измешајте.

Наполнете ги парчињата телешко месо со оваа смеса и прицврстете ги со чепкалки. Направете смеса за панирање од јајца, пармезан, брашно и малку мајчина душичка. Парчињата месо прво натопете ги во оваа смеса, потоа во лебните трошки. Печете на умерена температура, секоја страна од парчето по 10 минути.

 

Банана торта

Состојки: 

4 пудинга од ванила
1 литар млеко
15 лажици шеќер

Состојките се варат, убаво да се згуснат и смесата се остава да се олади.

Откако ќе се олади се додаваат два изматени маргарина со 250 гр шеќер во прав, 300гр кршени бисквити, 300гр кокос, 1 кг банани сечени на кругови. Сето ова заедно се меша и се става во фрижидер малку да се стегне. Потоа се обликува по желба и одозгора се филува со шлаг крем.

Пријатен апетит!

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести