петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Недев оствари историски резултат за македонското карате и спорт воопшто

Најдобриот македонски каратист, Дејан Недев постигна историски резултат на Светското првенство во карате, откако го освои златниот медал на Обединетиот карате шампионат во традиционално, модерно и контактно карате.

Недев со историски резултат за македонското карате и спорт воопшто

Недев со историски резултат за македонското карате и спорт воопшто

Поврзани вести

На шампионатот кој се одржа во Копер, Словенија нашиот каратист стана светски првак во дисциплината фуку-го, откако во финалето во кати беше подобар од претставникот од Бразил, додека во финалната борба го совлада кипарскиот претставник.

На овој Обединет светски шампионат во традиционално, модерно и контактно карате учествуваа вкупно 68 каратисти, со над 1200 каратисти.

Најчитани вести