петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Неформална средба на ПСЈИЕ во Тирана

psjieee

Последни вести

Министрите за надворешни работи од државите од Процесот за соработка во ЈИЕ од денеска ќе почнат да пристигнуваат во Тирана каде утре ќе имаат неформална средба.

На средбата ќе присуствува и високиот претставник на ЕУ за прашања на надворешната политика и безбедноста, Федерика Могерини. Таа наведува дека ЕУ целосно ќе ги поддржи иницијативите за засилување на регионаланата соработка.

Министерот за надворешни работи на Албанија Дитмир Бушати вечерва ќе организира работна вечера за учесниците. Албанија е ротациски претседавач со Процесот за соработка во ЈИЕ. Членки се Албанија, Бугарија, Грција, Македонија, Романија, Србија, Турција, БиХ, Хрватска, Молдавија, Црна Гора и Словенија.

фото: МИА

Најчитани вести