среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Неготинци инсистираат на фискална од месарниците, како доказ ако заболат од листерија

Некои, пак, превенцијата ја гледаат во белите мантили. Бараат антибиотик како превентива.

listerija

Поврзани вести

По двете разболени лица од бактеријата листерија во Неготино, од кои едното почина, жителите н овој град се вознемирени.

– Се случува луѓе да си го враќаат филмот во главата за тоа што јаделе додека биле на одмор во туристичко место во Македонија и која била фирмата на сувомесното што го купиле таму. А деновиве во месарница сретнав сограѓанин кој инсистираше на фискална кај продавачката за семејството да покаже што јадел ако му се случи нешто. Богами голем е бројот на оние што водат евиденција што с` јаделе и од каде го купиле – вели неготинка за „Дневник“.

Некои, пак, превенцијата ја гледаат во белите мантили. Бараат антибиотик како превентива.

– Некои од луѓето живеат во грч, се зголемува бројот на пациенти што доаѓаат заради консултации за инфекцијата со бактеријата за која с` повеќе слушаат во последно време. Најмногу се интересираат за тоа како еден човек може да се инфицира и кои се симптомите кои се карактеристични кај инфицираните од оваа бактерија. На интернет прочитале дека антибиотикот земен превентивно може да ги спаси од болеста, па инсистираат на превентивна терапија – вели д-р Грков за „Дневник“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести