недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 13

Неимар: Германија е за класа подобра од Бразил

Да не се лажеме, бразилскиот фудбал моментално е далеку зад германдскиот или пак шпанскиот. Треба да го признаеме ова , а потоа да се фатиме за работа. Проблем дефинитивно постои , а истиот можеме да го режиме само со напорна работа.

neimar

Последни вести

Бразилската фудбалска репрезентација не успеа да се закити со титулата светски шампион на првенството кое неодамна заврши во нивната земја. Тие во полуфиналето беа поразени со 7:1 од Германија. Ова беше најтешкиот пораз за “кариоките“ во историјата, а нивната најголема звезда Неимар, призна дека Германците се за класа подобри од нив.

„Да не се лажеме, бразилскиот фудбал моментално е далеку зад германдскиот или пак шпанскиот. Треба да го признаеме ова , а потоа да се фатиме за работа. Проблем дефинитивно постои , а истиот можеме да го режиме само со напорна работа. Во Европа ставаат сериозен акцент на тренинзите , сите фудбалери го даваат максимумот на теренот и се свесни дека од играта што ќе ја прикажат им зависи местото во тимот. Во Бразил не е така и се тренира без никаков притисок во мирна атмосфера , но колку што е тоа добро, толку е и лошо. Недоволната работа на тренингот придонесува да не се напредува како што треба и да не се постигнуваат успесите кои се очекуваат од нас“, изјави Неимар.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести