четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Нејмар ја демолираше Јапонија

index

Поврзани вести

Бразилскиот суперстар Нејмар, беше главниот херој на својата репрезентација во победата со 0:4 на пријателскиот натпревар против Јапонија.

Тој ги постигна сите четири гола со што стигна до бројката од 40 погодоци за Бразил, и тоа на само 58 натпревари. Интересно е што Нејмар за малку не го достигна рекордот на Пеле, кој 40-от погодок за Бразил го постигна на возраст од 22 години и 189 дена, додека на Нејмар тоа му успеа на 22 години и 251 ден.

Последен Бразилец кој за својата репрезентација постигна четири погодоци на еден натпревар беше Ромарио во 2000-та година против Венецуела.


Japan 0-4 Brazil (All Goals) 14.10… by Super-By

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести