вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Неколку совети како да го избегнете мамурлакот по Нова година

Обидете во овие неколку совети да се ослободите од мамурлакот по најлудата ноќ во годината

mamurlak

Поврзани вести

Бидејќи не постои вистински лек против мамурлакот по пречекот на Нова година, еве неколку совети како најлесно да го преживеете први јануари, како што се конзумирање на кафе, внесување што е можно повеќе вода или умерено конзумирање алкохол. Веќе одобрен и познат метод за намалување на лошите ефекти од алкохолот е кафето.

Најдобро е да испиете кафе четири часа откако ќе се напиете алкохол, бидејќи тогаш почнуваат главоболките. Другиот лек е внесувањето на течности, односно рехидратација на телото. Најчесто се препорачува вода, овошни сокови и чај од ѓумбир, како и некои енергетски напитоци. Некои научници ја советуваат водата од кокосов орев, бидејќи тага телото побрзо закрепнува.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести