недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 11

Нема азиски стршен во Кавадарци

CC84AF34CAA51143AFCFAA6AFF0EABB2

Последни вести

Домашен, а не азиски е стршенот кој го пронајде кавадаречкото семејство Ничкови, пред неколку дена. Ова го потврди и д-р Ристе Јовановски, директорот на Центарот за јавно здравство, по извршениоте анализи на Природно-математичкиот факултет.

Стршенот е опасен само за оние кои се алергични на неговиот отров, а препораките од лекарите е луѓето да бидат внимателни кога се движат во природа.

„Без разлика дали е азиски или наш стршен, граѓаните мора да се претпазливи. Климатските промени ги привлекоа инсектите во Македонија. Граѓаните мора да се едуцирани и заштитени навреме“, рече професор Томе Лисичанец, еден од најдобрите познавачи на дивата флора и фауна.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести