петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 10

„Нема да се помириме со казна помала од 40 години затвор“

tijana-juric-igor500

Поврзани вести

Таткото на ѕверски убиената Тијана, Игор Јуриќ изјави дека нема да се помири со казна помала од 40 години затвор.

– Нема да се помириме со казна помала од 40 години затвор. Верувам дека убиецот, кој нашата Тијана не го предизвикала со никаква постапка, ќе добие максимална казна и дека за него нема да постои помилување. Секоја друга казна ќе биде пораз за нас, но и за државата, изјавил Игор Јуриќ.

Таткото Игор за време на сведечоњето за убиството на неговата ќерка сакал да се сретне со убиецот.

– Се надевав дека во судницата ќе го видам тој Драган Ѓуриќ. Сакав да го погледнам во очи и да го прашам зошто ми го уби детето, но тој не се појави, изјавил несреќниот татко.

Родителите на Тијана, Игор и Мирјана вчера беа сослушани во Вишиот суд во Суботица, каде освен монструмот Драган не присуствувал дури ни неговиот адвокат.

Јуриќ додал дека е загрижен за тоа кој го плаќа адвокатот на монструмот Драган Ѓуриќ.

 -Неговите роднини велеа дека тој нема пари, а сега ангажира еден од најскапите адвокати во Србија, посочил Игор, додавајќи дека тој што го спонзорира Драган,  според него, е соучесник во убиството иако не бил на местото на злосторот.

Сослушувањето за несреќниот татко било многу тешко и исцрпувачко, тој нагласил дека никој не може да замисли како се чувствувал во тој момент.

– Тоа што дознав како се случило убиството на мојата Тијана уште повеќе ме погоди и дури сега планирам да започнам вистинска борба, заклучил Игор Јуриќ.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести