сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Нема да верувате што се’ предизвикува импотенција

tatko i bebe

Поврзани вести

На секој маж, порано или подоцна му се случува да потрфрли во кревет. Но знаете ли какви типови на мажи најмалку уживаат во сексот?

До сега се веруваше дела доаѓањето на бебето на свет ја намалува желбата за секс само кај жените. Новата студија открила дека татковството и тоа како влијае на машкото либидо.

Припадниците на посилниот пол кои се трудат да бидат што подобри татковци, помалку уживаат во сексот, а откако ќе постанат родители, кај мажите се забележува пад на нивото на тестостерон. Новопечените татковци поретко водат љубов, а според зборовите на научниците што се подобри татковците толку помалку уживаат во сексот.

Забележано е зголемено лачење на хормонот пролактин кој вообичаено се поврзува со доење, посебно кај мажите кои повеќе се посветени на родителството.

Се верува дека овие промени  во хормонскиот статус на мажите им овозможува подобро да ги разберат потребите на бебето

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести