недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Нема договор за проблемот со мостот во Митровица

kosovska-mitrovica-kfor-policija-un-fonet-1388402580-420177

Поврзани вести

Нема договор за проблемот околу мостот во Северна Митровица и по вчерашните десетчасовни разговори меѓу шефот на канцеларијата на Владата на Србија за Косово Марко Ѓуриќ и потпретседателката на косовската Влада Едита Тахири во Брисел.

– Приштина за жал денеска не беше подготвена да постигнеме договор, рече Ѓуриќ вчера по разговорите во Брисел.

Тахири изјави од своја страна дека приштинската страна дошла во полн состав вклучувајќи и претставници на неколку министерства, како и оти била подготвена да ги продолжи разговорите за време на викендот.

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон рече по средбата дека двете страни треба без претходен договор да се воздржат од какви било какви акции во близина на мостот во Митровица.

Разговорите меѓу двете страни ќе продолжат на 22 јули во Брисел.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести