петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 63

Нема ебола во Грција

mkd-142092

Поврзани вести

Двајца мажи од Грција кои неодамна патувале во Нигерија биле тестирани во Атинска болница за симптоми од ебола вирусот, но резултатите покажале дека и двајцата боледуваат од маларија.
Првиот маж бил архитект кој бил пет месеци во Нигерија и сам се пријавил во болница кога се посомневал дека е заразен од ебола. Претходно министерството за здравство на Грција овој човек го идентификуваа како нигериец.  Другиот случај за кој се стравуваше дека станува збор за ебола е друг маж кој патувал во Нигерија, и претходно оваа недела бил испитуван но резултатите покажале дека станува збор за маларија.
Здравствените власти во Грција во четвртокот објавија тревога поради појавата на еболата, која досега ги однесе животите на над 900 лица во Западна Африка.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести