петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Нема листерија во погоните на Екстра меин

meso-520x390

Поврзани вести

Јавната здравствена установа Институт за јавно здравје на Република Македонија до Екстра Меин достави дел од извештаите од тестирањата на земените мостри и брисови од вонредниот увид во фабриката и сите се негативни на бактеријата листерија моноцитогенес.

Агенцијата за храна и ветеринарство за потребите на анализата на 25ти јули брисови и мостри зема од машини, од машини во тек на производство, од амбалажа, од полуготов производ и слично.

До поплавните часови сите објавени анализи од Институтот се негативни на присуство на листерија моноцитогенес што значи дека производствениот погон на Екстра Меин не е контаминиран со бактеријата листерија.

Резултатите од останатиот дел од започнатата анализа до компанијата се очекува да биде доставен во текот на утрешниот ден. Исто така, за утре се очекуваат и резултатите од суперанализата на спорниот производ – вакумиран чаден сечкан свински врат, најден во малопродажен објект во Гевгелија.

Од Екстра Меин изјавуваат дека сите нивни производи, вклучително и сечканиот свински врат, се термички третирани, на температура од 73 до 79 Целзиусови степени, што значи загарантирано се уништува бактеријата листерија. Она што не е во нивниот домен и врз кое компанијата нема контрола е начинот на понатамошно чување на производите во малопродажбата откако ќе ја напуштат компанијата и нејзините капацитети.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести