среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 14

Нема место за паника, Халиловиќ се сели на Ноу Камп

Нема забрана за трансферот на Халиловиќ.

nema mesto za panika

Поврзани вести

За разлика од фудбалските медиуми во Шпанија кои се убедени дека нема да се реализира веќе договорениот трансфер на младиот фудбалер од редовите на Динамо Загреб, Ален Халиловиќ, поради казната која каталонскиот гигант Барселона ја доби во текот на вчерашниот ден, спортскиот директор и тренер на актуелниот шампион на Хрватска, Зоран Мамиќ е убеден дека нема место за никаква паника.

Дисциплинската комисија при ФИФА му забрани на актуелниот шампион на Шпанија да ангажира нови фудбалери во следните 14 месеци поради непочитувањето на правилата за купување и регистрација на фудбалери под 18-години.

“Се слушнав со раководните лица на Барселона. Ни кажаа дека се е во ред, дека таквата забрана не се однесува на веќе договорениот трансфер на Халиловиќ. Ни кажаа дека нема место за паника. Ние сме мирни. Станува збор за нормална процедура. Динамо од Загреб има на располагање 90 дена за да ја објасни процедурата според која е реализиран трансферот на Халиловиќ”, изјави Мамиќ.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести