петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Нема одговор од СОНК за понудата за денешната средба

500g_MON

Последни вести

Министерството за образование и наука го повика СОНК на средба за надминување на несогласувањата во пресрет на најавениот штрајк на оваа синдикална организација.

– Согласно повиците на СОНК во изминатите неколку денови за продолжување на разговорите во рамки на социјалниот дијалог, Министерството за образование и наука го повикува на средба раководството на синдикалната организација, во недела во 11:00 часот во просториите на Министерството, се вели во соопштението од МОН.

Министерството информира и дека зголемувањето на платите на вработените во областа на образованието е дефинирано во Програмата за работа на Владата, при што за оваа календарска година предвидено е зголемување за четири отсто, додека во следните години зголемувањето ќе зависи од буџетските можности.

Министерството прифаќа дебата и за унапредување на системот на екстерното тестирање, но единствено во насока на зголемување на знаењето на учениците и подигнување на објективноста на наставниците при оценувањето, се вели во соопштението од МОН.

До вчера вечерта СОНК не излезе со инфорамција дали го прифаќа предлогот на Министерството за образование.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести