петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 62

Нема преживеани од авионската несреќа во Непал

Авионот бил стар 43 години

avion nepal

Поврзани вести

Спасувачите во Непал ги пронашле остатоците од патничкиот авион кој што удрил во планина, а загинале сите 18 патници и членови на екипажот, вклучувајќи и едно дете.

Контролата на летање изгубила контакт со авионот на компанијата „Непал ерлајнс“ вчера попладне кога видливоста била слаба поради снегот, маглата и дождот. Авионот удрил во планината и потоа се запалил.

„Нашиот авион беше технички исправен и веруваме дека причина за падот е лошото време“, изјавил Рам Хари, претставник на „Непал ерлајс“.

Во авионот имало 15 патници и три члена на екипажот. Се верува дека еден од нив е дански државјанин, додека останатите, вклучувајќи го и детето, биле жители на Непал.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести