вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Нема прогласување на вондредна сосотојба во Украина

ukraina-protesti

Поврзани вести

Украинските власти не планираат да прогласат вонредна состојба, изјавил министерот за надворешни работи на Украина, Леонид Кожара за време на телефонскиот разговор со својот полски колега Радослав Сикорски, пренесоа локалните медиуми.

Комисијата за надворешни прашања на полскиот сенат го осуди распрснувањето на проевропските демонстранти и го повика Киев да ја потпише Спогодбата за асоцијација со Европската унија.

Претходно беше објавено дека министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров ќе пристигне во Киев на петти или шести декември.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести