петок, 21 јули 2017  |  Вести денес: 0

Нема разлика: Демонстрантите во Киев и Скопје со исти „оружја“, Заев еден од нив (Курир)

katapult-640x245

Поврзани вести

Украинското сценарио беше најавено и тоа не од било кој, туку од лидерот на СДСМ, Зоран Заев  во гостување на телевизија Телма. Неговите зборови вчера беа пренесени во конкретни дела по теркот на украинското сценарио, кога тој застана и како лидер на Шарената револуција, па рамо до рамо со платениците од Сорос, за кои деновиве јавноста дозна дека земале огромни суми, фрлаше со боја врз Министерството за правда, пишува порталот „Курир“.

Вчера на само неколку недели по оваа скандалозна изјава, Заев ја легализираше Шарената револуција и конечно го покажа вистинското лице, дека токму тој е и лидерот на истата. Новинарот Мухамед Зекири инспириран од вандализмот на Заев, направи монтажа со тоа што наместо боја на Заев во рака му ставил молотов коктел. За потсетување, молотовите коктели беа едно од главните „оружја“ на демонстрантите во Украина.

Имајќи го во предвид она што го кажа Заев и фотографиите и видеата кои кружат на интернет за вандалското однесување на демонстрантите, може да се забележи дека она што се случуваше во Украина,  денес се случува низ улиците на Македонија.

Демонстрант и катапулт со молотов коктел во Киев-Мајдан

Демонстрант и катапулт со молотов коктел во Киев-Мајдан

Демонстрант и катапулт со молотов коктел во Киев-Мајдан

Демонстрант и катапулт со молотов коктел во Киев-Мајдан

Демонстрант и катапулт во Скопје

Демонстрант и катапулт во Скопје

Последните реквизити со кои се користат демонстрантите на платеничката револуција, се катапултот и пластичните пушки со кои фрлаат боја.

Катапултот беше еден од главните реквизити на демонстрантите на Мајдан во Киев, а истиот се користи и од платениците кои протестираат во Македонија.

До сега сличностите помеѓу однесувањата на демонстрантите во Украина и Македонија се неверојатно пресликани од улиците на Украина на улиците во Скопје.

Најчитани вести