сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Нема веќе фирми на домашни адреси

Секој што ќе сака да основа трговско друштво ќе мора прво да купи или да земе под кирија деловна просторија, па потоа да го регистрира друштвото.

images

Поврзани вести

Според последните измени на Законот за трговски друштва, фирма во иднина нема да може да се регистрира на адресата на живеење на основачот или управителот на друштвото. Секој што ќе сака да основа трговско друштво ќе мора прво да купи или да земе под кирија деловна просторија, па потоа да го регистрира друштвото.

Министерството за економија во соработка со Централниот регистар веќе направиле анализа и преглед на дејностите во кои најчесто седиштето на фирмата е исто со адресата на живеење според кои утврдиле дека на домашна адреса имало најмногу фирми кои извршувале дејност транспорт и трговија со прехранбени продукти.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести