среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 14

Немирите од Босна се шират: Повик на револуција во Црна Гора

Експертите сметаат дека протестите не вродуваат со плод

podgorica

Поврзани вести

Немирите, како оние што се во Федерацијата на Босна и Херцеговина, може да се прелеат и во Црна Гора, а на социјалните мрежи се шири повик сите незадоволни граѓани на 15-ти април да се соберат пред зградата на Собранието во Подгорица, пишуваат тамошните медиуми.

На социјалните мрежи има се’ повеќе заговорници кои тврдат дека само со радикални мерки може да се подобри состојбата во Црна Гора.

За 48 часа, на Фејсбук страницата „Револуција во Црна Гора! Сите на улица!“ собрала повеќе од 1.100 истомисленици кои, како што тврдат, се подготвени на протести.

Според тамошните аналитичари, граѓаните на Црна Гора веќе имаа прилика да увидат дека протестите не можат да променат многу работи, како што тоа не го направија и во Босна и Херцеговина.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести