петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Немуслиманите во Малезија не смеат да го користат зборот Алах

crucifix_2323570b

Поврзани вести

Највисокиот суд во Малезија денеска ја поддржа одлуката на Владата со која на немуслиманите им се забранува да го користат зборот Алах за Бог, отфрлајќи ја жалбата на Римокатоличката црква дека со тоа не ги почитуваат правата на малцинствата во земјата.

Федералниот суд со четири гласа „за“ и три „против“ пресуди дека црквениот неделник нема основа за жалба на пресудата на понискиот суд од минатата година со која му е оневозможено да го користи зборот „Алах“ во своите изданија.

Владата соопшти дека зборот Алах треба да биде резервиран исклучиво само за муслиманите со образложение дека во случај ако и друга вера го користи зборот може да ги доведе во забуна муслиманите и да ги наведе да ја променат верата.

Претставниците на христијанската заедница во Малезија, во која речиси две третини од жителите се муслимани го негираат тоа наведувајќи дека христијаните долго го користеле зборот пред властите да ја воведат забраната.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести