недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 7

Ненадејно почина легендата на белорускиот и украинскиот фудбал

belkevic-500

Поврзани вести

Поранешниот фудбалер на Динамо Минск и Динамо Киев, Валентин Белкевич почина вчера ненадејно на 41-годишна возраст.

Играчот за врска кој важи за легенда на белорускиот и украинскиот фудбал вчера ненадејно почина како последица на тромбоза.

Белкевич е вистинска легенда на Динамо Минск, но уште повеќе на Динамо Киев. Дресот на украинскиот тим го носеше на 317 натпревари и постигнал 70 голови, откако на овој тим му се приклучи од Динамо Минск во 1996-та година.

Тој на тимот од Киев му помогна да освои седум шампионски титули и шест куп пехари.

За селекцијата на Белорусија Белкевич одигра 56 натпревари и постигнал 10 голови. По завршувањето на кариерата работеше како тренер на младинскиот тим на Динамо.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести