петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 58

Неочекувано – МКФ и Џикиќ ја прекинаа соработката

Македонската кошаркарска федерација донесе изненадувачка одлука да му врачи отказ на селекторот Александар Џикиќ.

Џикиќ и МКФ ја прекинаа соработката

Џикиќ и МКФ ја прекинаа соработката

Поврзани вести

Одлуката доаѓа на само четириесетина дена пред стартот на Европското првенство за мое токму Џикиќ со подмладен состав успеа да обезбеди пласман.

Сега во најбрз рок МКФ треба да реагира и да назначи нов селектор кој би имал доволно време да се запознае со кошаркарите и воедно да ја подготви репрезентацијата за натпреварите од ЕП.

Во соопшението на МКФ се вели:

Македонската Кошаркарска Федерација со консенсуална одлука на Комисијата за итност и апровација на телефонски консултираните членови на Управниот Одбор:

-Го разреши од должност селекторот на сениорската репрезентација г-динот Александар Џикиќ, поради нарушена соработка и недоверба во Органите на Федерацијата, заблагодарувајќи му се за досегашната работа со Репрезентацијата.

Најчитани вести