петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Неофицијалнo: 63 пратеници за ВМРО ДПМНЕ, 34 за СДСМ

Според првичните неофицијални информации, ВМРО ДПМНЕ би имале 60 пратеници, СДСМ 34

sobranie

Поврзани вести

По обработка на речиси 80 отсто од гласачките листа од изборните местае во шестте изборни единици во Република Македонија, според освоените гласови ВМРО ДПМНЕ и коалицијата во новиот парламентарен состав би имале најмалку 60 пратеници,а Социјалдемократите би добиле 34 пратенички мандати, покажуваат најновите неофицијални информации од аналитичкиот центар на ВМРО ДПМНЕ.

Демократската унија за интеграција, според досега обработените податоци, би имала 18 пратеници, додека Демократската партија би имала осум свои пратеници во парламентот. Од помалите партии, според моменталните резултати, ГРОМ на Стевче Јакимовски би имале еден пратеник, како и НДП на Руфи Османи.

ВМРО ДПМНЕ, неофицијални, ги освојува и трите пратенички места од дијаспората.

Досега се пребројани се околу 660 илјади гласачки ливчиња, од кои над 370 илјади се гласови за ВМРО ДПМНЕ, 220 илјади за СДСМ, околу 110 илјади за ДУИ, за ДПА 45 илјади гласови .

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести