среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 14

Непал: Горат автомобили поради поскапување на горивата

katmandu

Поврзани вести

Во главниот град на Непал десетина лица се приведени поради палење на возила и насилно затворање на продавници, во текот на протестите кои што се случија по поскапување на горивата, соопшти полицијата.

Владата на Непал за 25 отсто ги зголеми цените на бензините, керозинот за греење на домовите, како и дизел- горивата, поради што државната нафтена компанија западнала во долгови.

Училиштата во Катманду се затворени, а специјалните сили на полицијата се на улица.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести